Ivana Jirásková Reality nabídka práce služby výhradní zastoupení
   Člen REALITNÍ KOMORY České Republiky

Energetický průkaz a štítek budovy povinný od 1.1.2013

id -PENB - ENERGETICKÝ PRŮKAZ

Vážení klienti, pokud chcete zařídit průkaz prostřednictvím RK, 

kontaktujte nás .

 

Majitelé rodinných a bytových domů mají  od 1.1.2013 novou zákonnou povinnost. Tato povinnost se týká především domů určených k prodeji a k pronájmu, kdy je nutné pro nabízenou nemovitost zajistit energetický průkaz a štítek budovy, který ji zařadí do dané energetické skupiny a popíše její náročnost na spotřebu energií.

Co je to energetický průkaz (PENB)?

Průkaz energetické náročnosti budovy neboli PENB je dokument, který hodnotí budovu z hlediska všech energií spotřebovaných při provozu domu (energie na vytápění, ohřev vody, větrání a osvětlení).

Jedná se tedy o dokument, který objektivně hodnotí energetický stav budovy a následně ji člení do skupiny A-G, podobně jako je tomu u spotřebičů.

Součástí energetického průkazu je pak štítek budovy, který udává energetické hodnoty pro obálku budovy.

Proč musím mít energetický průkaz?

Povinnost zpracovat průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) ukládá zákon 406/2000 Sb. o hospodaření energií již od roku 2009, a to v případě výstavby všech nových budov a dále při rozsáhlejších rekonstrukcích.

Nově od roku 2013 je tato povinnost rozšířena i na majitele nemovitostí při prodeji a pronájmu.

Povinnost vystavit průkaz energetické náročnosti budovy na veřejně přístupném místě v budově mají v současné době provozovatelé budov využívaných pro účely školství, zdravotnictví, kultury, obchodu, sportu, ubytovacích a stravovacích služeb, zákaznických středisek odvětví vodního hospodářství, energetiky, dopravy a telekomunikací a veřejné správy o celkové podlahové ploše nad 1000 m2.

  • Co udává novela zákona platná od 1.1.2013?

    Novela udává nutnost zajistit energetický průkaz a štítek při:

    • Výstavbě nových budov (povinnost od roku 2009).
    • Při rekonstrukci stávajících budov v případě rozsáhlých změn budov s celkovou podlahovou plochou nad 1000 m2.
    • Při prodeji rodinného domu, bytu* či komerční nemovitosti.
    • Při pronájmu rodinného domu či budovy. Pro pronájem bytu bude energetický průkaz povinný až od roku 2016.

    *Vlastník bytové jednotky může do roku 2016 nahradit energetický průkaz předložením faktur či vyúčtováním za 3 předchozí zúčtovací období. V případě, že není schopen tyto faktury předložit, je povinen nechat si zpracovat energetický průkaz nebo si jej vyžádat u SVJ. Pro bytová družstva je tato povinnost od 1. 1. 2016.

  • Kdo průkaz mít nemusí?

    Energetický průkaz podle zákona od 1.1.2013 mít nemusí:

    • Nemovitosti, které nejsou určené k prodeji.
    • Energetický průkaz nemusí mít budovy s celkovou užívanou plochou menší než 50 m2.
    • Chaty, chalupy a budovy určené k rekreaci.
    • Kulturní památky a budovy pro náboženské účely.
  • Energetický průkaz je nutné nechat zpracovat dříve než v den vystavení nemovitosti ve sdělovacích prostředcích!

    Od 1.1.2013 zavádí novela zákona povinnost předkládat energetický průkaz při prodeji či pronájmu budovy a to již při samotné nabídce nemovitosti ve sdělovacích prostředcích.

    Vlastník budovy nebo společenství vlastníků mají za povinnost od 1.1.2013:

    1. Zajistit zpracování průkazu autorizovanou osobou při prodeji budovy nebo ucelené části budovy - např. bytu. U prodeje bytu je možno místo energetického průkazu předložit vyúčtování energií za poslední 3 roky.
    2. Zajistit zpracování průkazu při pronájmu budovy. V případě pronájmů částí budov tj. bytů má nová povinnost platit až od roku 2016.
    3. Předložit energetický průkaz nebo jeho ověřenou kopii možnému kupujícímu nebo nájemci budovy či bytu k nahlédnutí.
    4. Předat průkaz nebo jeho ověřenou kopii kupujícímu nebo nájemci budovy či bytu nejpozději při podpisu kupní nebo nájemní smlouvy. Kdy energetický průkaz je považován za zákonnou přílohu kupní smlouvy a prodávající se nepřiložením průkazu vystavuje kromě finanční pokuty i možným problémům v budoucnu, protože následný majitel nemovitosti může kupní smlouvu rozporovat až 3 roky o nabytí nemovitosti a PENB zpětně vyžadovat.
    5. Zajistit uvedení ukazatelů energetické náročnosti budovy uvedených v průkazu v informačních a reklamních materiálech při prodeji budovy nebo bytu.

    Jak vyplývá z výše popsaného, tato povinnost zajistit zpracování energetického průkazu vzniká majiteli nemovitosti již při samotné nabídce a inzerci v reklamních materiálech a ve sdělovacích prostředcích.

    Jestliže si tedy majitelé na přelomu roku nezajistí energetický průkaz, vystavují se od ledna 2013 možným pokutám vyplývajících ze zákona.

  • Co hrozí, když majitel při prodeji / pronájmu nemovitosti energetický průkaz po r. 2013 mít nebude?

    V případě porušení zákonné povinnosti zajistit a následně vlastnit k prodávané nemovitosti energetický průkaz (PENB), se vlastník vystavuje pokutě až do výše 100 000 Kč.

    Jestliže pak nebude energetický průkaz přiložen, jako součást kupní smlouvy, vystavuje se prodávající dalšímu riziku spojenému s prodejem nemovitosti, protože následný kupující může až 3 roky zpětně po původním majiteli průkaz vyžadovat případně považovat kupní smlouvu za neúplnou.

    Pokud prodávající nedoloží energetický průkaz k budově novému majiteli, vystavuje se riziku následných soudních sporů.

  • Zpracovatel energetického průkazu

    Průkaz energetické náročnosti budovy může zpracovávat pouze osoba definovaná zákonem č. 406/2000 Sb. § 10, což je energetický auditor nebo osoba autorizovaná podle zvláštního právního předpisu v oborech pozemní stavby, technologická zařízení staveb a technika prostředí staveb. Oprávněná osoba pro zpracování energetického průkazu - průkazu ENB musí být ovšem přezkoušená ministerstvem podle prováděcího právního předpisu z podrobností vypracování energetického průkazu náročnosti budov.

  • Jak se liší ?

    Graficky vypadají oba dokumenty téměř stejně, své hodnocení znázorňují na škále A až G. Zatímco Průkaz energetické náročnosti budov hodnotí energie domu, energetický štítek obálky budov hodnotí její konstrukci. Změny v zákoně o hospodaření energií se týkají PENB. Energetický štítek budovy tedy není ze zákona povinný, je potřeba jej doložit pouze při žádosti o přidělení dotace z operačního programu Životní prostředí

Lhůty

Lhůty pro povinné zpracování Průkazu energetické náročnosti budov (PENB):

  • při výstavbě nových budov nebo při větších změnách dokončených budov – tuto povinnost předepisuje již stávající legislativní úprava,
  • od 01.01.2013 – pro veřejné budovy užívané „orgánem veřejné moci“ s plochou větší než 500 m2,
  • od 01.01.2013 – při prodeji nebo pronájmu budovy nebo její části,
  • do 31.12.2014 – pro budovy s plochou větší než 1 500 m2,
  • od 01.07.2015 – pro veřejné budovy užívané „orgánem veřejné moci“ s plochou větší než 250 m2,
  • do 31.12.2016 – pro budovy s plochou větší než 1 000 m2,
  • do 31.12.2018 – pro budovy s plochou větší než 500 m2,
  • do 31.12.2020 – pro všechny ostatní budovy.


Průkaz energetické náročnosti budov platí 10 let od data vyhotovení nebo do provedení větší změny dokončené budovy, pro kterou byl zpracován.

  • Budova x část budovy (např. byt) - v případě převodu družstevního bytu resp. družstevního podilu nebude PENB vyžadován. V případě bytů v osobním vlastnictví (společenství vlastníků bytových jednotek) bude PENB pro byt představovat PENB celého domu (pokud je zpracován). Jestliže nebude SVJ ani po písemné výzvě ochotné PENB pro bytový dům zajistit, může být dočasně nahrazen fakturami za spotřebu energií za tři předchozí roky (a to pouze do roku 2016).

 

 

Publikováno na webových stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu: 21.2.2013

Seznam energetických expertů najdete na:    http://www.mpo—enex.cz/experti/.

Další informace naleznete v zákoně č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií a příslušném prováděcím právním předpise. ( také na stránkách mpo)

Rovněž doporučujeme navštívit webové stránky www.prukaznadum.cz.

Dále desítky odkazů na web.stránky energ. expertů nadete na internetu, stačí do vyhledávače zadat PENB nebo vypsat slovy: průkaz energetické náročnosti budov.

Sami si tak můžete vybrat podle nabídky a ceny experta, který vám PENB vyhotoví pro vaši nemovitost.

 

Sankce a kontrola

  • Při porušení některých povinností, stanovených zákonem pro pořízení Průkazu energetické náročnosti budov (PENB), může být fyzické osobě uložena pokuta až do výše 100 000,- Kč.
  • Při porušení některých povinností, stanovených zákonem pro pořízení Průkazu energetické náročnosti budov (PENB), může být právnické nebo podnikající fyzické osobě uložena pokuta až do výše 5 000 000,- Kč.

Orgánem provádějícím kontrolu dodržování povinností stanovených v ustanoveních navržených v novele zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, do kterého budou příslušné požadavky ze směrnice 2010/31/EU a směrnice 2009/28/ES implementovány, a je Státní energetická inspekce.


Přezkum účinnosti novely zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií bude příslušet Ministerstvu průmyslu a obchodu. Ministerstvo průmyslu a obchodu je ústředním orgán státní správy pro oblast energetiky.

Vážení klienti, pokud chcete zařídit průkaz energetické náročnosti budovy, kontaktujte nás.